Internetové katalogy


Na Internetu existuje nepřeberné množství katalogů. Většina uživatelů Internetu využívá vyhledávání namísto procházení kategorizovaných seznamů. Ale přístupy z katalogu stále tvoří určitou část návštěv internetových stránek a navíc se jedná o zpětný odkaz, který je zpravidla přidán zdarma. Registrace do katalogů je pro web přínosem. Odkaz by neměl chybět minimálně v nejvýznamnějších internetových katalozích. Kromě registrace do českých a slovenských katalogů je možné registrovat web i do katalogů zahraničních. Mezi nejvýznamnější mezinárodní internetové katalogy patří projekt otevřeného katalogu ODP na adrese DMOZ.org a celosvětově první katalog Yahoo. Pokud se jedná o web, který je i v jiném cizím jazyku, je vhodné přidat odkaz i do zahraničních katalogů. Z hlediska zpětných odkazů není na škodu přidat odkaz do maximálního možného počtu internetových katalogů včetně zahraničních, které často vyžadují při registraci název a popis stránky v cizím jazyce.

SEO optimalizace je klíčová pro získávání klientů pro váš web. Stahuj.cz je jeden z největších tuzemských portálů.

Nejvýznamější české internetové katalogy

Firemní katalogy

Do firemních katalogů mohou přidat odkaz pouze firmy mající přiděleno IČ. Slunečnice je největší konkurence pro portál Stahuj.cz.

Mapy

Vaši firmu také můžete přidat do některých mapových služeb. Do některých katalogů lze přidat odkaz po uhrazení určitého poplatku nebo výměnou za umístění zpětného odkazu. Na Slovensku jsou nejvýznamnějšími katalogy Atlas.sk, Azet.sk, Centrum.sk a Zoznam.sk. Do Slovenských katalogů lze zpravidla přidávat i české odkazy. Kromě klasických katalogů odkazů, existují i oborové katalogy nebo určité webové projekty určené specifické skupině klientů, mezi nimi jsou například srovnávače cen pro e-shopy.

Reklama v internetových katalozíchNěkteré internetové katalogy firem a odkazů umísťují záznamy do databáze pouze formou placené propagace. Platební model využívá nejčastěji formy PPT, případně je využito PPC nebo PPV. Hrazení propagace v těchto typech katalogů je výhodné pouze v případě, že mají vysokou návštěvnost nebo jsou zaměřeny na téma podobné propagovanému webu. V některých případech lze přidat zápis výměnou za umístění zpětného odkazu.

Rajče.net je místo pro vaše fotografie. Model pro předpověď počasí Medard, je široké veřejnosti k dispozici na internetových stránkách Medard onlineSbazar – internetový bazar a inzertní portál, kam zadáváte inzeráty zdarma.

Přednostní umístění záznamu

Zajímavým typem internetové reklamy je využití přednostního umístění odkazu v internetovém katalogu před ostatní odkazy v určité kategorii. Tento druh propagace podporuje většina významných internetových katalogů a je zpravidla hrazena formou PPT.

Internetové vyhledávače a katalogy

Informace na českém internetu lze hledat v podstatě dvěma způsoby – za použití katalogů nebo vyhledávačů. V praxi sice bývají katalogy s vyhledávači částečně propojeny, způsob jejich práce je ale v principu odlišný.

Katalogy

Katalog je místo na webu, kde jsou shromažďovány odkazy na webové stránky spolu se stručnými popisy. Ty jsou uspořádány do kategorií, podle kterých je možné stránky vyhledávat. Stránky jsou do katalogů přidávány ručně, o jejich zařazení do kategorií a správný popis se starají správci katalogu. Asi nejčastěji používaným příkladem katalogu mimo svět internetu je klasický telefonní seznam, kde si podle oboru, místa či jména můžeme najít telefonní číslo, adresu případně další informace o člověku nebo firmě, která nás zajímá. Rozdíl je v tom, že na internetu budeme místo telefonního čísla hledat spíš adresu webových stránek.

Vyhledávače

Vyhledávače fungují i vypadají poněkud odlišně. Ve vyhledávači vidíme jen vyhledávací políčko, do kterého napíšeme jedno či více slov a spustíme vyhledávání. Výsledkem je zobrazení seznamu webových stránek. Ty jsou v ideálním případě seřazeny podle toho, nakolik jejich obsah odpovídá tomu, co nás zajímá. Vyhledávač samozřejmě neví, co přesně chceme najít, musí se proto řídit slovy, která jsme do vyhledávání zadali. Čím lépe tedy dokážeme formulovat svůj dotaz, tím máme větší šanci, že skutečně najdeme to, co hledáme.

Jak fungují vyhledávače?

Co se ale vlastně stane, když vyhledávači zadáme svůj dotaz? Vyhledávač nezačne procházet internet a hledat stránky, které by nám mohl na nabídnut. To by trvalo velmi dlouho a odpovědi na náš dotaz bychom se hned tak nedočkali. Proto vyhledávač prochází internet vlastně pořád a jednotlivé stránky si ukládá do paměti. Když pak mu položíme dotaz, vyhledávač jen zapátrá ve své paměti a informace nám zobrazí téměř okamžitě. Rozdíl oproti katalogům je v tom, že stránky do paměti vyhledávače neukládají lidé, ale sám vyhledávač (tedy počítačový program), resp. jeho část, která má procházení internetu na starost. Dělá to v podstatě tak, že prohledává internet a skočí na každý odkaz, na který narazí. Pokud tedy na nějakou stránku vede alespoň jeden odkaz, vyhledávač stránku najde a uloží ji do své paměti.Na rozdíl od katalogů tedy do vyhledávačů není třeba stránky registrovat.

V současné době lidé hledají většinou pomocí vyhledávačů a význam katalogů je tak menší. Neznamená to však, že v internetovém marketingu je vhodné katalogy zanedbávat – už jen kvůli zmíněnému častému propojení mezi vyhledávači a katalogy. Asi nejznámějším a pravděpodobně i nejlepším současným vyhledávačem je Google. Příkladem katalogu může být katalog firem, provozovaný českým portálem Seznam.cz.


Reklama:


Servis24 je velice moderní internetbanking od ČS. Kvalitní elektronika, baterie, akumulátory a adaptéry za super ceny. DVD filmy za super ceny pro kluky i pro holky. Kupte si zahradní nábytek online, který se hodí na každou zahradu. Twoo je jedna z nejnovějších seznamek. Kola za velice nízké ceny.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!