Konkurence


Portálu Seznam.cz v roce 2008 na českém internetu konkurovaly weby Centrum.cz a Atlas.cz, které ale ani po fúzi nemají podle NetMonitoru takovou návštěvnost a popularitu, aby Seznam.cz překonaly. Největší konkurencí pro Seznam je Google, hlavně v oblasti fulltextového vyhledávání (v roce 2009 Seznam započal používání nového fulltextového algoritmu). Podle dat Navrcholu.cz byl v prosinci 2009 Seznam.cz nejpoužívanějším fulltextovým vyhledávačem v České republice (53,91 %), Google byl na druhé pozici (32,85 %). Spolu s dalšími čtyřmi korporacemi ve světě – Baidu (Čína), Naver (Jižní Korea), Yahoo Japan (Japonsko) a Yandex (Rusko) – tvoří Seznam.cz hrstku těch, které ve světě odolávají globálnímu hráči Google na poli fulltextového vyhledávání.

Centrum.cz email je velice populární.

Technologie

Seznam je od svého vzniku firmou, která využívá hlavně opensource technologie a produkty. Naprostá většina serverů funguje s linuxovým operačním systémem Debian. Jako webové servery Seznam využívá podle rychlého průzkumu nejvíce Apache webserver nebo Lighttpd. Většina aplikací je vytvářena v Pythonu, C++ a PHP. Jako databázové servery využívá Seznam MySQL. Celkový počet serverů byl na konci roku 2008 asi tisíc, spotřeba IT zařízení Seznamu je přes 200 kW. Seznam byl na svém počátku hostován v síti CESNETu. Roku 1998 přešel pod poskytovatele Global One. Své servery a technologie pak přemístil roku 2005 do telehousu TTC v Pražských Malešicích. Po nějakých problémech služby Seznam email začalo vytváření druhé záložní serverovny, aby Seznamu poskytla maximální dostupnost nejen freemailu, ale také veškerých svých služeb. Druhou serverovnu v telehousu O2 Nagano v Pražském Karlíně otevřel roku 2007. Seznam se v dnešní době pyšní duálním provozem, kdy většina jeho služeb je provozována v obou serverovnách paralelně. Seznam se roku 2007 připojil do českého peerovacího uzlu NIX.cz. Od roku 2006 je Seznam člen spolku RIPE, kde je majitelem vlastního autonomního systému, IPv4 adresní rozsah 77.75.72.0/21 a IPv6 rozsah 2a02:598::/32. Podle veřejných zdrojů je Seznamu poskytnuta tranzitní konektivita minimálně dvěma poskytovateli – O2 a Dial Telecomu.

Rajče.net je velké úložiště fotografií. Fotky Rajče jsou zdarma ke stažení.


Služby

Na konci roku 2008 provozoval Seznam přes 15 služeb/značek, většinu z nich vyvíjel a spravoval in-house.

Rajče.net je místo pro vaše fotografie. Slunečnice má více než 200 GB programů k bezplatnému a legálnímu stažení pro práci, vzdělávání i zábavu.

Seznam Homepage

Nejstarší služba ze služeb Seznamu od doby jeho vzniku. Na počátku byl na ní obsažen jenom rozcestník pro katalog firem a odkazů s banerovou reklamou, která tvořila část zisků, ze kterých byl  Seznam financován. Později byla na homepage přidány další služby z nabídky, tak jak byli založeny. Jednou z prvních, ne-li vůbec první, se stala roku 1998 služba Seznam Email. V roce 2006 se hlavní stránka Seznamu stala personifikovanou, kdy má každý uživatel možnost si po přihlášení nastavit svůj vzhled homepage a obsahu. V roce 2007 bylo Seznamem rozhodnuto, že odstraní ze své homepage veškerou reklamu a provozovat ji bude pouze jako svůj rozcestník nad ostatní Seznamácké služby s možností personifikace. Seznam Homepage má podle údajů NetMonitoru 2 miliony reálných uživatelů denně a je tedy nejnavštěvovanější stránkou Českého internetu (stav ke konci roku 2008).

Seznam Email

Po Seznam homepage je Email nejviditelnější službou Seznamu. Počátkem roku 2008 obhospodařoval Seznam pomocí služby Email okolo pěti milionů aktivních emailových schránek. Seznam email je v současnosti nejpopulárnější a zároveň nejvíce užívanou freemailovou službou na Českém internetu. Množství schránek je okolo 10 mil. Koncem roku 2008 byla největší kapacita emailové schránky okolo 2 GB. Na vánoce 2008 byl limit zrušen. Normální kapacita schránky je 10 MB. Neomezenou kapacitu je možné navýšit zasláním unikátní aktivační SMS. Omezení “neomezené” schránky je počet 30 tisíc zpráv.

Vyhledávač

Na počátku měl Seznam svojí technologii, která se jmenovala Kompas. Ta byla pro Seznam naprogramována tehdejším spolužákem Iva Lukačoviče. Kompas poté vystřídala outsourcovaná služba od firmy Empyreum. V roce 2007 byla vystřídána společnost Empyreum většími globálními partnery Googlem a Jyxo.cz. Od roku 2005 je Seznamem provozováno vlastní fulltextové vyhledávání, orientované převážně na český a slovenský internet. Kromě základní funkčnosti jsou podporována tvarosloví (skloňování a časování), pomocí technologie sitemap. Vedle HTML formátu indexuje Seznam také XML, PDF a DOC. Jeho výdejová databáze obsahuje ke konci roku 2011 přes 450 milionů souborů hlavně v českém a slovenském jazyce. Pro vyhledávání v cizím internetu outsourcoval Seznam Google. Od července 2009 byla nahrazena technologie Googlu produktem Microsoftu, Bing. Kromě toho spustil Seznam v dubnu 2012 vlastní indexaci zahraničních webů.


Reklama:


Servis24 je velice moderní internetbanking od ČS. Kvalitní elektronika, baterie, akumulátory a adaptéry za super ceny. DVD filmy za super ceny pro kluky i pro holky. Kupte si zahradní nábytek online, který se hodí na každou zahradu. Twoo je jedna z nejnovějších seznamek. Kola za velice nízké ceny.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!