Seznam


Seznam.cz je český fulltextový vyhledávač a portál. Založen byl v roce 1996 panem Ivem Lukačovičem, a stal se prvním českým internetovým katalogem a vyhledávačem v České republice. Vyhledávač a katalog firem postupně od roku 1998 doplnili další služby. Začátkem roku 2011 firma provozovala více než 15 různých služeb a souvisejících značek jako Email, Firmy, Mapy, Sklik, Sreality, Sauto a mnoho dalších. Návštěvnost Seznamu je zhruba 5 milionu unikátních návštěv za měsíc (stav na konci roku 2010). Nejpopulárnější služby jsou podle statistik NetMonitoru Homepage, Email, Seznam fulltext a Firmy.cz. Seznam.cz používá heslo: Seznam – najdu tam, co hledám.

Důležité informace o Seznamu

Seznam.cz, a.s.

Typ společnosti: Akciová společnost

Založení: Květen 1996

Centrála: Radlická 2, Praha 5, 150 00, Česká republika

Klíčoví lidé:

Ivo Lukačovič (Majoritní akcionář)
Pavel Zima (Generální ředitel)
Michal Feix (CEO)
Michal Heisig (Obchodní ředitel)
Milan Smutný (Ekonomický ředitel)
Vlastimil Pečínka (Technický ředitel)
Michal Vodák (Marketingový ředitel)

Hodnota firmy: Přes 10 mld. Kč (březen 2009)

Zaměstnanci: Přes 800 (2010)

Webová stránka: http://www.seznam.cz/

Typ stránky: Portálové služby

Registrace: IČO je 26168685

Dostupné jazyky: Čeština, slovenština

Spuštěno: 1996

Současný stav: Aktivní

SEO optimalizace je klíčová pro získávání klientů pro váš web. Rajče je velký portál s fotografiemi.


Historie firmy Seznam.cz

Seznam.cz byl založen Ivem Lukačovičem jako první katalog a fulltextový vyhledávač v ČR v roce 1996. Do spuštění Seznamu pan Lukačovič zainvestoval 50 tisíc Kč, které ušetřil. Roku 1998 vznikla freemailová služba Seznam email, fungující na doméně @seznam.cz. Potom přibyli další služby. Roku 2001 Seznam poskytoval také zpravodajství, TV program, předpověď počasí, kulturní a finanční přehledy, mapu ČR a komunitní službu Lidé. Roku 2000 investovala do firmy Seznam Švédská investiční korporace Spray International. Tím se firma Seznam v roce 2000 změnila na akciovou společnost Seznam.cz, a.s. Do této chvíle provozoval Lukačovič Seznam.cz jako fyzická osoba. Spray získal vstupem do Seznamu pravděpodobně až 30% podíl firmy. Přesné info není možné do dneška hodnověrně ověřit z veřejných zdrojů. Pan Lukačovič i další lidé v Seznamu na toto téma pokaždé odmítli podání detailnějších informací. Jisté je jenom to, že Ivo Lukačovič vlastnil 70% akcií firmy a ostatní akcie na majitele vlastnil někdo jiný. Spray vstoupil do Seznamu za účelem provést IPO. Po splasknutí obrovské internetové bubliny však Spray vzdal snahu o IPO. Existují domněnky, že nesplněním IPO nedostál Spray svým závazkům ze vstupu do Seznamu. Tuto zprávu pan Lukačovič, ani nikdo z firmy Seznam nikdy nezveřejnili. Z veřejných zdrojů vyplývá, že se v roce 2003 pan Lukačovič rozhodl zvýšit pomocí svých 70% akcií Seznamu základní jmění a to se mu bez účasti Spraye podařilo a zvýšil tak svůj podíl v Seznamu asi na 90 procent. Spray později vytvořil fúzi s firmou Lycos Europe. Ta v roce 2005 od Iva Lukačoviče koupila část jeho akcií. Lukačovič se tak opět stal 70-ti procentním majitelem Seznamu.

V roce 2005 Seznam změnil dosavadní fulltextovou technologii od vyhledávače Jyxo svou vlastní. Od té chvíle ji dále rozvíjí a provozuje pořád. V polovině roku koupil Seznam Brněnskou společnost ATC, která majitelem služby freemail Email.cz. Seznam službu poté včlenil do svého portfolia a domény @seznam.cz i @email.cz poskytuje pod svou freemailovou službou. Roku 2006 byla hlavní centrála Seznamu přestěhována z dosavadní budovy v Naskové ulici v Praze Košířích do nové budovy v Radlické ulici na Smíchově. Ivo Lukačovič se v tomto roce také vzdal řízení firmy Seznam a předal vedení Pavlovi Zimovi, dosavadnímu technickému řediteli. Ředitelem firmy Seznam se stal Pavel Zíma. Vlastimil Pečínka se stal novým technickým ředitelem, doposud byl šéfem vývojového týmu a předtím také programoval služby Email.cz v Brněnské společnosti ATC. Seznam také dostal od Czech On Line doménu a uživatele freemailu Post.cz. Roku 2006 ve většině českých médii proběhla zpráva o údajném ukradení databáze s hesly uživatelů na Seznam mailu. Tato informace byla vypuštěna televizí Nova 7. dubna 2006 v hlavní zpravodajské relaci. O něco později se ukázalo, že se pouze jednomu studentovi střední školy zadařilo na školní počítačové síti sniffovat hesla osmi jeho spolužáků, která poté vložil na své osobní stránky. Existuje i screenshot daného webu s daty. Celá aféra byla uzavřena společným tiskovým prohlášením zástupců Seznamu a TV Nova, kde obě strany informaci o napadení databáze Seznamu popřeli. Dotyčný student Modrák se v té době těšil veliké mediální pozornosti, kterou se chlubí na svém webu dodnes.

V roce 2007 odkoupil Seznam majoritní podíl ve společnosti Global Inspiration, s.r.o., která provozuje portál Stream.cz. V tom samém roce prodal Lycos Europe svůj 30-ti procentní podíl ve společnosti Seznam za 1,7 miliardy korun společnostem Tiger Holding Four a Miura International. V roce 2008 byla Hospodářskými novinami přinesena informace o jednání mezi členy Seznamu a investiční banky Goldman Sachs, která měla najít pro Seznam nového majitele. Tato informace je dodnes popírána jak Ivo Lukačovič, tak ostatními členy Seznamu. Informaci o prodeji Seznamu nelze do dnešního dne potvrdit. Dohady ztichly v době vypuknutí světové finanční krize, kdy například právě banka Goldman Sachs ztratila na burze přes 70 procent své hodnoty. S ohledem na právě probíhající finanční krizi lze předpokládat, že k prodeji Seznamu v tuto chvíli nedojde. V polovině roku 2011 odkoupil Seznam od pana Petany další 50% podíl ve firmě Global Inspiration, s.r.o. a stal se tak 100 procentním vlastníkem společnosti, která provozuje portál Stream.cz.


Reklama:


Servis24 je velice moderní internetbanking od ČS. Kvalitní elektronika, baterie, akumulátory a adaptéry za super ceny. DVD filmy za super ceny pro kluky i pro holky. Kupte si zahradní nábytek online, který se hodí na každou zahradu. Twoo je jedna z nejnovějších seznamek. Kola za velice nízké ceny.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!